Mustafa KARAOGLU

Karanlığı aydınlatmaktan korkma, elindeki ışığın yeter…

1000 çekirdekli CPU Geliştirdiler!

Okunma Sayısı: 133

Glasgow Üniversitesinden araştırmacılar, 1000 çekirdekli bir CPU geliştirmeyi başardıklarını açıkladılar. Evet, tam 1000 çekirdek bir CPU zarı içinde.

Şu an kullandığımız masaüstü işlemcilere göre 20 kat daha yüksek başarı gösterebilen bu işlemci, klasik X86 CPU’ların aksine içerisinde programlanabilir ufak çekirdekler barındırıyor. Aktif olmayan çekirdeklerin kapatılabilmesi sayesinde çok daha çevreci olan bu işlemcinin yapılan testlerde saniyede 5 GB veri işleyebildiği gözlemlenmiş.

Projenin başındaki Doktor Wim Vanderbauwhede, Field Programmable Gate Array (FPGA) teknolojisi ile üretilen bu işlemcilerin programlanmasının zor olduğunu, dolayısıyla masaüstü sistemlerde kullanılamayacağını, yine de düşük güç tüketimi ve yüksek başarımı ile süper bilgisayar ve benzer alanlar için bu işlemcilerin ideal olduğunu söylüyor.

Vanderbauwhede, bu konseptin FPGA teknolojisi ile üretilmiş işlemcilerin yüksek başarım ve düşük güç tüketimi özelliklerini kanıtladığını, bilgisayar ve hesaplama alanında yaygın olarak kullanılabileceğini de belirtiyor.

AMD’den Donald Newell, yakın bir zamanda “çekirdek savaşları sonsuza kadar sürmeyecek” diye bir açıklama yapmıştı. Masaüstü bilgisayarlarda çekirdek savaşları kısa/orta vadede bitecek olabilir, ama görünüşe göre yarış, başka yerlerde devam edecek.

Kaynak: CW

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1342100/Scientists-unveil-1-000-core-chip-make-desktop-machines-20-times-faster.html

  • SERTÜRK OK says:

    ADAMLARA BAK TEKNOLOJİ O KADAR İLERLEDİKİ ADAMLAR 1000 ÇEKİRDEKLİ CPU YANİ İŞLEMCİ GELİŞTİRDİLER O ZAMAN BİLGİSAYARLARA YA YAVAŞ YADA KASIYOR DİYORDUK ŞİMDİKİ BİLGİSAYAR DÖNEMİNİN BİLGİSAYARLARI UÇACAK DESENİZE… :) :)

    02 Eylül 2011 at 3:17 PM

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

* Copy this password:

* Type or paste password here:

5,308 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress